FZ400R12KE3HOSA1
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FZ400R12KE3HOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 650 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : -
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 5 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 2250 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 28 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FZ400R12
Description : IGBT MOD 1200V 650A 2250W
Contact Now
IGBT Module Single 1200 V 650 A 2250 W Chassis Mount Module