PRF18-J-C-EP-047D-SS Samtec Precision 1.85 Mm Cable Connector
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Description : CONN 1.85MM CABLE JACK
Impedance : 50Ohm
Product Category : RF Connectors / Coaxial Connectors
Number of Ports : 1
Features : -
Product status : Active
Cable Group : 0.047" Semi Rigid
Ingress Protection : -
Center Contact Material : Beryllium Copper
Min Qty : 1
Shield Termination : Clamp
Connector Style : 1.85mm
Frequency - Max : 65 GHz
Housing Color : Silver
Connector Type : Jack, Female Socket
Package : Bulk
Contact Termination : Solder
Series : PRF
Mounting Type : Free Hanging (In-Line)
Fastening Type : Threaded
Mounting Feature : -
Manufacturer : Samtec Inc.
Contact Now
Product Tags:
PRF18-J-C-EP-047D-SS
PRF18-J-C-EP-047D-SS Samtec
Precision 1.85 mm Cable Connector